Sfântul Maslu de obşte la Parohia Gara Veche

Viața parohiei Noiembrie 16, 2012

Pe 16 noiembrie a.c. în biserica parohiei noastre s-a săvârşit Sfântul Maslu de obşte, oficiat de zece preoţi, la care au participat numeroşi credincioşi.

După o zi de muncă,  solicitantă din punct de vedere fizic şi intelectual, o zi cu multe încercări şi frământări sufleteşti, cu toţii am păşit pragul bisericii, la vreme de seară, pentru a ne ruga şi a-i mulţumi lui Dumnezeu pentru toate cele rânduite în viaţa fiecăruia dintre noi.

Am păşit pragul bisericii cu conştiinţa şi convingerea că ne rugăm către "Dumnezeul părinţilor noştri", "Tatăl nostru", "Adevăratul nostru Dumnezeu" şi că El ne îmbrăţişează cu dragostea Sa, în egală măsură, pe noi oamenii.

Ne-am întors la casele noastre având în minte şi purtând în suflet îndemnul Sfântului Apostol şi Evanghelist Matei - pomenit astăzi - care zice: "Când postiţi, nu fiţi trişti ca făţarnicii; că ei îşi smolesc feţele, ca să se arate oamenilor că postesc....... Tu însă, când posteşti, unge capul tău şi faţa ta o spală, ca să nu te arăţi oamenilor că posteşti, ci Tatălui  tău care este în ascuns, şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie."   Matei VI, 16 - 18.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate.

16 noiembrie 2012                                                                                                            Pr. Tofan Valentin